Προκριματικά Μουντιάλ : Σουηδία – Ελλάδα: 2 – 0 / Η Ελλάδα έχασε στον “τελικό” [Video – Αποτελέσματα]

0
9

Hττα για την Εθνική ποδοσφαίρου από την Σουηδία με 2-0, στα πλαίσια των προκριματικών αγώνων για το Μουντιάλ του 2022. Η Ελληνική ομάδα είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με 7 τελικές προσπάθειες, έχασε κλασσικές ευκαιρίες και σημείωσε και δύο δοκάρια.

Έτσι στον όμιλο πήραν καθαρό προβάδισμα η Σουηδία και η Ισπανία. Θυμίζουμε ότι η πρώτη θέση ισοδυναμεί με απ’ευθείας πρόκριση ενώ η δεύτερη θέση οδηγεί σε μπαράζ.

Σουηδία (Γιάν Άντερσον): Όλσεν, Κραφτ, Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Κρ. Όλσον, Φόρσμπεργκ (87′ Μ. Όλσον), Έκνταλ (82′ Σβάνμπεργκ), Κλάεσον (82′ Καζιούστ), Κουάισον (87′ Γιόκερες), Ίσακ

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Γιαννούλης (84′ Λημνιός), Τσιμίκας, Σιώπης (71′ Πέλκας), Μπουχαλάκης, Μπακασέτας, Μασούρας (71′ Τζόλης), Παυλίδης (75′ Δουβίκας)


Τα αποτελέσματα

1ος όμιλος

Πορτογαλία-Λουξεμβούργο 5-0

Σερβία-Αζερμπαϊτζάν 3-1

Η βαθμολογία

Η επόμενη αγωνιστική (Πέμπτη 11/11)

  • Αζερμπαϊτζάν-Λουξεμβούργο (19:00)
  • Ιρλανδία-Πορτογαλία (21:45)
  • Ρεπό: Σερβία

2ος όμιλος

Σουηδία-Ελλάδα 2-0

Κόσοβο-Γεωργία 1-2

Η βαθμολογία

Η επόμενη αγωνιστική (Πέμπτη 11/11)

  • Γεωργία-Σουηδία (19:00)
  • Ελλάδα-Ισπανία (21:45)
  • Ρεπό: Κόσοβο

3ος όμιλος

Λιθουανία – Ελβετία 0-4

Βουλγαρία – Β. Ιρλανδία 2-1

Η βαθμολογία

Η επόμενη αγωνιστική (Παρασκευή 12/11)

  • Ιταλία – Ελβετία
  • Β. Ιρλανδία – Λιθουανία
  • Ρεπό: Βουλγαρία

4ος όμιλος

Καζακστάν – Φινλαvδία 0-2

Ουκρανία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-1

Η βαθμολογία

Η επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 13/11)

  • Βοσνία/Ερζεγοβίνη – Φινλανδία (16:00)
  • Γαλλία – Καζακστάν (21:45)
  • Ρεπό: Ουκρανία

6ος όμιλος

Δανία-Αυστρία 1-0

Νησιά Φερόε-Σκωτία 0-1

Ισραήλ-Μολδαβία 2-1

Η βαθμολογία

Η επόμενη αγωνιστική (Παρασκευή12/11)

  • Μολδαβία-Σκωτία (19:00)
  • Δανία-Νησιά Φερόε (21:45)
  • Αυστρία-Ισραήλ (21:45)

9ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Ανδόρα 0-3

Αγγλία-Ουγγαρία 1-1

Αλβανία-Πολωνία 0-1

Η βαθμολογία

Η επόμενη αγωνιστική (Παρασκευή 12/11)

  • Ανδόρα-Πολωνία (21:45)
  • Αγγλία-Αλβανία (21:45)
  • Ουγγαρία-Σαν Μαρίνο (21:45)