Μουντιάλ 2022 : Γεωργία – Ελλάδα 0-2 νίκη μετά το 89′ η Εθνική! Τελικός με Σουηδία την Τρίτη! [Video]

0
75

Με δύο γκολ μετά το 89ο λεπτό, η Ελλάδα νίκησε 0 -2 τη Γεωργία και πάει στη Σουηδία για να παίξει έναν «τελικό» για την πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022.

Η Ελλάδα πήγε στη Γεωργία με στόχο τη νίκη ζορίστηκε από την άμυνα των γηπεδούχων κι εκεί που όλα έδειχναν χαμένα πήρε ζωή από το VAR και πέτυχε δύο τέρματα μετά το 89.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής κ. Ντονάτας Ρούμσας, ο οποίος ακολούθησε την υπόδειξη του VAR για χέρι του Γκορμπελίτζε. Ο Τάσος Μπακασέτας το μετέτρεψε σε γκολ και ο Δημήτρης Πέλκας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στην Εθνική μας ομάδα.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Βίλι Σανιόλ): Λόρια, Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκλορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουρτζάνια (90’+2’ Νταβιτασβίλι), Λομπανίτζε (90’+2’ Κβιλιτάια), Τσακβεντάτζε (60’ Γκβίλια), Κβαρατσκέλια, Μικετάντζε (60’ Οκριασβίλι).

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαντ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος, Σιώπης (85’ Μάνταλος), Μπουχαλάκης, Τσιμίκας, Μπακασέτας, Μασούρας (78’ Τζόλης), Παυλίδης (46’ Πέλκας).